Platby v hotovosti = riziko

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek plateniu v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete. V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15.000 EUR, ak sa jedná o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

V prípade, že sa jedná o fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu nesmie platba v hotovosti presiahnuť sumu 5.000 EUR.

Prevod peňazí v hotovosti

Ak sa dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje. Pokiaľ si chcete ako predávajúci prevziať peniaze až po vložení zmlúv do katastra nehnuteľností, riskujete, že peniaze nedostanete a prídete aj o nehnuteľnosť. Pokiaľ ste naopak kupujúcí a peniaze odovzdáte pred vložením zmlúv do katastra, riskujete, že prídete o peniaze a nebudete ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné čo Vám zostáva je súd, ktorý môže trvať niekoľko rokov. Tento scenár bol veľmi častý pri podvodoch s predajom bytov a domov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa o všetkých nástrahách s odborníkom, ktorý tieto kroky rieši každý deň. Ušetríte si tak veľa nervov, rizík a peňazí.

Máte otázku? Neváhajte sa na mňa obrátiť.

 

Ing. arch. Veronika Lišková -BELL

Mobil: +421 903 732 514

Email: bell.liskova@gmail.com

web: veronikaliskova.sk

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 najčastejších chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov